sobota, 6 września 2014

Pan SrebrzystyCo pewien czas widuję pana ze srebrzystą czupryną i brodą. Widywałam go kilka lat temu, a ostatnio znowu, choć w innym miejscu. Pan Srebrzysty nosi ze sobą skarbczyk rzeczy osobliwych. Ale nie zachowuje ich dla siebie, o nie. Eksponuje je, chyba sprzedaje. Ta wystawa to wyjątkowa kompozycja (nie wiem, czy powtarzalna, czy każdego dnia inna), skarby nie leżą grzecznie w rzędach, ale są w ciekawy sposób prezentowane. A można tam znaleźć pstryczek od lampki, beżowy kozak, słuchawkę od telefonu, książkę (ale nie leżącą sobie zwyczajnie, tylko fikuśnie ustawioną grzbietem do góry), czajnik elektryczny (lub raczej coś, co nim było), szal rzucony z pozorną niedbałością, nadgniecione pudełko po papierosach i wiele innych. Kusiło mnie ostatnio, by się przyjrzeć dokładniej, może nawet pstryknąć fotkę tej ekspozycji, ale nie wiem, czy pan Srebrzysty życzyłby sobie nieodpłatnego przyglądania się, więc tylko zerkam z niekłamanym uśmiechem, przemykając obok niego. Przyznam, że gdybym nie musiała rozsądnie kontrolować wydatków, z przyjemnością nabyłabym coś od Pana Srebrzystego, który niezależnie od pogody jak dobry kustosz czuwa nad swoją pełną wdzięku przenośną galerią. A może to wcale nie jest na sprzedaż?


{W naszych szerokościach geograficznych (...) Syzyf podczas drogi w dół niósłby głaz na ramieniu, żeby, nie daj Boże, gdzieś mu się nie zapodział, bo cóż bez głazu z rozpoczętym życiem?} 
Pavel Vilikovsky

_______________

 

_____________________________

 • Awatar
  Irmina · 5 mies., 4 tygodni temu
  Piękny tekst. Trochę Anioł w Krakowie, trochę zagubiona gdzieś w czasie ulica Oranżadowa plus szczypta cynamonu z Drohobycza.
 • Awatar
  Mary · 5 mies., 4 tygodni temu
  Trochę szkoda, że nie pstryknęłaś fotki, ale tak pięknie opisałaś ekspozycję pana Srebrzystego, że z łatwością mogę ją sobie wyobrazić :-) . Pozdrawiam ciepło! ♥
 • Awatar
  inusia · 5 mies., 4 tygodni temu
  Czasem widzi się osobę tajemniczą, budzącą magię …
 • Awatar
  Marta Motyl · 5 mies., 3 tygodni temu
  Dokładnie, przy tym opisie zdjęcie wydaje się zbędne. Też uwielbiam takie ”wystawy”, niecodzienne spotkania przedmiotów pobudzają wyobraźnię :) Pozdrawiam!
 • Awatar
  fibula vel Joa · 5 mies., 3 tygodni temu
  Irmino, Mary, Inusiu, Marto, najserdeczniej Was pozdrawiam. :)

2 komentarze:

 1. "Wszystko, co wiem o byciu środkowoeuropejczykiem". Jedna z lepszych myśli w całym zbiorze (:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak! Były perełki, ale były spore fragmenty, do których czytania trochę musiałam się zmuszać. Chyba więc dość podobnie nam się czytało te opowiadania. :-)

   Usuń

{Czy to takie ważne o czym? Sama rozmowa jest wystarczającym powodem, aby chcieć porozmawiać.}
/Wiesław Myśliwski/