piątek, 12 października 2012

Ruda życzliwość i feralny stolikSłonecznie i pięknie. Taką jesień lubię, choć ranek zimnem poraził.
Dziś czekałam w kolejce urzędowej. Spędziłam 1 godzinę i 58 minut, zanim zasiadłam na krześle petenta. Stanowisk było bardzo dużo. Pustych. Osób oczekujących multum. Panie obsługujące bardzo nieliczne, u większości, jak już ktoś trafił, to miejsce zagrzewał na długo. Tu, akurat nie uważam, żeby była to wina przyjmujących, raczej ludzi, którzy przychodzili z nie wypełnioną dokumentacją i blokowali miejsca. Liczyłam w cichości na trafienie do rudowłosej dziewczyny, której pogodna twarz przykuwała uwagę wśród zachmurzonych i posępnych min większości. Zważywszy, że u Niej rotacja była widoczna, szansę miałam. I udało się. Jak ja dawno nie trafiłam na kogoś tak zwyczajnie, po ludzku sympatycznego, uśmiechniętego. Niby to normalne (co nie znaczy, że często spotykane) zachowanie, a zniwelowało czas oczekiwania, podziękowałam Jej szczerze i w ogóle wyszłam stamtąd dziecięco uradowana tym małym przejawem życzliwości.
A druga sprawa z tego miejsca, tym razem zaskakująco smutna. Otóż, wzięłam formularze i wypełniałam przy jednym ze stolików. Oprócz mnie, siedziało tam 5 innych osób. I coś, czemu przyglądałam się z niedowierzaniem i przerażeniem – 4 osoby z tej grupy nie potrafiły wypełnić wniosków. Druki były różne, ale chodziło głównie o wpisywanie swoich danych osobowych, czasem danych członków rodzin, przynależność do urzędu skarbowego itp. Pewnie, gdybym nie widziała, pomyślałabym, że może te wnioski są tak skonstruowane, że informacje są niejasne, że wymogi są olbrzymie. Patrzyłam ogłupiała. Bo, choć absurdem się to wydaje, to uzupełnienie rubryk „data, podpis wnioskodawcy” albo „pokrewieństwo” też niektórym stwarzało problemy. Po pewnym czasie przyszła pani z plakietką „stażystka” i pomagała w wypełnianiu. Byli to, w większości, dość-młodzi ludzie. Była jedna starsza pani, ale to ta, która radziła sobie świetnie. Ja się naprawdę przeraziłam, bo wydaje mi się, że ktoś, kto kończy szkołę podstawową, to takie umiejętności posiadać powinien. Analfabetyzm funkcjonalny w takiej skali??! Pocieszam się, że to był jakiś feralny stolik.


_______________________


 • Awatar
  fibula vel Joa · 2 lat, 4 mies. temu
  Mary, ja wczoraj byłam w ZUS i spędziłam tam najwyżej 5 minut, a dziś utknęłam. Określeniem „dość-młodzi” objęłam tak 25-45 lat.
 • Awatar
  Do · 2 lat, 4 mies. temu
  to niestety masowe schorzenie.. poziom opada wraz postępem elektornicznym
 • Awatar
  Mary · 2 lat, 4 mies. temu
  Ludzie w tym przedziale wiekowym powinni już chyba być przyzwyczajeni do wypełniania różnego rodzaju formularzy…
 • Awatar
  Anka · 2 lat, 4 mies. temu
  dobre,powinnam ja napisać o urzędach..mój Boże! najlepsze miałam we Francji…powinnam chyba tam się w końcu przenieść. Część rodziny stamtąd,dwoje dzieci tam, przyjaciółka z prawdziwego zdarzenia-tam,,, a tam sa dopiero administracyjne cyrki ,ha! spoko,wszędzie dobrze,gdzie nas nie ma. W ZUSie nawet nie czekam długo,zawsze mi wytłumaczą,jest ok.
 • Awatar
  Renare · 2 lat, 4 mies. temu
  Analfabetyzm – zauważam go w formach, jakie przyjmują wiadomości, wysyłane przez młodych, w ubogim słownictwie. Między innymi. I młodzi tak na własne życzenie. Wierzyć się nie chce, prawda?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

{Czy to takie ważne o czym? Sama rozmowa jest wystarczającym powodem, aby chcieć porozmawiać.}
/Wiesław Myśliwski/