czwartek, 20 grudnia 2012

Podobno...Podobno (od Losu? Boga? Opatrzności?…) dostajemy takie ciężary, jakie jesteśmy w stanie udźwignąć. Zastanawiam się, jaki pomocnik je mierzy, waży, dobiera. I jakimi prawami rządzą się te obliczenia. I czemu niektórych obdarza tak hojnie. Obfitość bez granic!
Podobno w danym momencie życia dostajemy to, co dla nas najlepsze. Hmm, kto i na jakiej podstawie to ocenia i według jakich podziałek? I czy obdarowywany ma jakiś wybór? Tak tylko pytam, by wiedzieć jak się wpasować w inny przydział.
Podobno sami przyciągamy to, co nas spotyka. I na siebie, i na innych? Taką potęgę dzierżę w umyśle a życie ledwo wydziergane, pełne zaplątań, supełków niezdarnych.
Podobno zawsze jest jakieś wyjście. Ale czasem za progiem przepaść. Albo ktoś zatrzaśnie uchylone wcześniej okno, nos nadziei brutalnie miażdżąc.
Podobno… E tam!

___________________

{Nie skarżę się, Panie mój,
i cichnie serce:
to, czego chciałem stracone już,
daj teraz mi siły, bym zniósł

to, czego nie chcę.}

/Ryszard Krynicki, Z Josepha von Eichendorffa/

___________________

 • Awatar
  Anka · 2 lat, 2 mies. temu
  właśnie… podobno a tak naprawdę? ile zależy jedynie od nas?
 • Awatar
  Mary · 2 lat, 2 mies. temu
  Uważam, że sporo zależy od nas samych, ale nie na wszystko mamy wpływ. I może dobrze, że tak jest?…
 • Awatar
  Ula · 2 lat, 2 mies. temu
  Człowiek chętnie składa swój los w ręce bogów, przypadku, siły wyższej. Jest wtedy z kim się dzielić ciężarem. Ale w sumie wychodzimy na tym kiepsko. Cóż z tego, że ciężar podzielony, gdy wraz z nim oddajemy sporą część odpowiedzialności, władzy nad sobą. Gdy przychodzi co do czego, czekamy na dar z niebios zamiast zakasać rękawy i pracować nad sobą i swoim życiem. Wolę sama dźwigać cały ciężar i sama decydować. Wierzę natomiast, że dostajemy od losu to, co sami dajemy- jeśli jest w nas złość, zła energia – to spotyka nas więcej nieszczęść i z większą siłą w nas uderzają.
 • Awatar
  diaz · 2 lat, 2 mies. temu
  Pytania fundamentalne, zadawane przez człowieka od zarania dziejów, ale odpowiedzi nie udźwignie blogowisko… Czy jest bowiem w stanie udźwignąć Księgę Koheleta czy Księgę Hioba? ”Gdzieś był, gdy zakładałem ziemię? Powiedz, jeśli znasz mądrość”.
 • Awatar
  fibula vel Joa · 2 lat, 2 mies. temu
  Dziękuję :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

{Czy to takie ważne o czym? Sama rozmowa jest wystarczającym powodem, aby chcieć porozmawiać.}
/Wiesław Myśliwski/