środa, 25 lipca 2012

O...
Miewam wrażenie, że pokolenie polskiej inteligencji mija. Ci, którzy wiedzieli co to honor, wstyd, kindersztuba, piękne wysławianie się… Owszem, wyjątki są zawsze i to w każdą stronę. Ale gdy się słucha np. wypowiedzi niektórych polityków, aktorów – ludzi „publicznych”… to uszy się męczą, a dusza się wierci z niemocy. Czy znane jest jeszcze takie uczucie jak wstyd, odpowiedzialność za słowa?

Tli się we mnie nadzieja, że to nie tak, że to, co piękne, dobre i mądre mija, że po prostu brak na to miejsca na łamach większości gazet, czy w programach TV – czemu? Od pewnego czasu praktycznie nie włączamy odbiornika TV. Mam wrażenie, że stacje TV uznały widzów za ludzi mocno ograniczonych w rozwoju. Godne uwagi programy, jeśli już są, to nieliczne, o późnych godzinach i bez hucznych zapowiedzi, często zupełnie bez wzmianki. Przecież kiedyś (niby było mniej ludzi wykształconych) w TV można było oglądać spektakle teatralne i na TVP1, i na TVP2, można było zobaczyć żarty, które bawiły i do myślenia mobilizowały (chociażby Kabaret Starszych Panów), były koncerty, np. z Piwnicy pod Baranami, retransmisje oper, były programy dla dzieci i młodzieży…
Czasy się zmieniają, wiem. Ludzie są bardziej zabiegani, potrzebują relaksu, ale czemu rozrywka ma tylko rozrywać poczucie przyzwoitości na strzępy? I ja wcale nie mam nic przeciwko lekkim, wesołym, dochodowych programom – niech sobie takie też będą. Niech będą obok a nie zamiast! Niech będzie możliwość wyboru!
{Zaniósł Głupstwo do majstra: „Czy da się przerobić na mądrość?”
Rzekł mistrz: „Jeszcze reszta zostanie".}
Stanisław Jerzy Lec

_________________________


 • Awatar
  Mary · 2 lat, 7 mies. temu
  Moje spostrzezenia sa podobne.
 • Awatar
  dhof · 2 lat, 7 mies. temu
  To wszystko prawda! Zarywam noce, by czasem coś sensownego obejrzeć, bo w ludzkim czasie antenowym mizeria, chłam, sieczka.
 • Awatar
  Marta Motyl · 2 lat, 7 mies. temu
  Tak, niech będzie możliwość wyboru… Szkoda, że na razie jest tylko wybór między serialami, tańcami, konkursami ”talentów” i kucharzeniem (chociaż to ostatnie bywa przydatne).
 • Awatar
  Anka · 2 lat, 7 mies. temu
  Agato kochana,masz rację.Wolę PRL od tego,co teraz. Przynajmniej jasno się wiedziało, co jest złe i gdzie wróg.A dzisiaj skołowane społeczeństwo na własny użytek i z własnej woli wchodzi w zapaść.
 • Awatar
  fibula vel Joa · 2 lat, 7 mies. temu
  Mary, Dhof, Marto, MMaM, Anko, jak dobrze, że nie jestem odosobniona w tych odczuciach. MMaM, to zdanie, które przytoczyłaś świetnie to wyraża i, niestety, prawdziwie. Choć wolałabym, by mniej w tym wszystkim prawdy było, bo to wręcz boli. Serdeczności dla WAS!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

{Czy to takie ważne o czym? Sama rozmowa jest wystarczającym powodem, aby chcieć porozmawiać.}
/Wiesław Myśliwski/